Lokalizatory – sposób działania

Lokalizatory – sposób działania
www.teatr-akcje.suwalki.pl

Coraz ważniejsze miejsce w kategorii produktów GPS zajmują wszelkiego rodzaju lokalizatory, dzięki którym można na bieżąco ustalać lokalizację osób, elementów mienia ruchomego, pojazdów czy zwierząt. Działanie lokalizatorów i pojawienie się ich na rynku jest naturalną konsekwencją wykorzystania możliwości jakie daje GPS. Choć oryginalnie kojarzymy go głównie z nawigacją, która pomaga nam odnaleźć drogę w nieznanym terenie, to dzięki odpowiednim akcesoriom technologia ta może otworzyć przed nami nowe opcje. Zadaniem każdego lokalizatora jest ustalenie aktualnego położenia względem mapy – dokładnie na tej samej zasadzie, jak ma to miejsce w przypadku nawigacji. Moduł łączy się z satelitami i na tej podstawie określa koordynaty.

Co dzieje się dalej? Dane dotyczące lokalizacji mogą być zapisywane w pamięci urządzenia, na przykład na karcie SD. Odczytując dane z pamięci można odtworzyć przebieg trasy samochodu czy drogi jaką towar pokonał z punktu A do punktu B. Wadą tego rozwiązania jest to, że niezbędny jest fizyczny dostęp do lokalizatora. Bardziej zaawansowane modele idą o krok dalej i pozwalają śledzić położenie obiektu w czasie rzeczywistym, a to już zupełnie inna jakość śledzenia. W takim układzie urządzenie musi być wyposażone w moduł GSM, za pośrednictwem którego nawiązywane są połączenia z internetem, a dane o lokalizacji są wysyłane na serwer.

Jeśli mamy dostęp do dedykowanego systemu lub aplikacji, możemy sprawdzać aktualną lokalizację z poziomu smartfona lub przeglądarki internetowej na pececie.